42264members
186162posts

M262 de Persistent ve Retain datalar AT%MW.. vb deklerasyonu yapıldıgında kalıcı olmuyor ? Dogru kullanım hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Highlighted
Crewman

M262 de Persistent ve Retain datalar AT%MW.. vb deklerasyonu yapıldıgında kalıcı olmuyor ? Dogru kullanım hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Merhabalar, M262 Hareket Kontrolörü kullanıyorum, Kalıcı ve Retain olarak kullanmak istediğim datalar var. AT deklerasyon yapmam gerekir. % MW10'da Varl: int; gibi. Fakat bu şekilde deklerasyon yaptıgım zaman kalıcı veri olarak tutulamıyor. LMC058 veya M241 gibi coltrolerler'de VAR_GLOBAL RETAIN alanda kalıcı olarak hafızada tutabiliyorduk. 

Tags (1)
1 REPLY 1
Highlighted
Ensign

Re: M262 de Persistent ve Retain datalar AT%MW.. vb deklerasyonu yapıldıgında kalıcı olmuyor ? Dogru kullanım hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

 

Merhabalar ,

 

M262 'için  bir variable ' a AT decleration yapıldıgında bu değişkenin power cycle 'da initial degere çekilmesi beklenen bir durumdur.

 

%MW variable AT Syntax'i kullanıldıgında Retain tutulamaz. Bu M262 motion controller 'ın M241 , M251 , LMC058 'den farkıdır. (Bu kontrolörlerde ilk 1000 MW kalıcı olarak tutulabiliyordu). Relocation table uygulanabilir bir çözümdür.

 

LMC078 ve M262 Motion Controller 'de uygulanabilecek  çözümlerden birisi ise aşağıdaki gibidir. 

 

Herhangi bir Program Organization Unit 'de (Main task 'a bağlı)'de VAR Persisant Retain , END_VAR  içerisinde MW deklerasyonu yapılır. 

 

Ardından PersistentVar listesine 'add all instances path ' komutu kullanılıp değişken tekrar eklenir. Bu şekilde kalıcı datalar son degerlerini power cycle'da tutabilirler.

 

Retain_PersistentData.JPG

 

reta2.JPG

 

 

Örnek projeyi ekte bulabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar dilerim.

Aziz Büyük

 

Tags (1)